2. finálový zápas hokejovej Slovnaft extraligy mužov

02.04.2009 Celý región

HC Košice - HK 36 Skalica 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 11. M. Grman (Šimurda, Kmiť), 26. J. Tabaček (Juraj Faith), 56. Kopecký (Faith, Tabaček) - 35. D. Pašek (Juraj Mikúš, R. Školiak)
rozhodujú: Baluška, J. Konc - Gašparík, Valach
Vylúčení: 3:3
Presilovky: 2:0
8347 divákov
stav série: 1:0

Košice: Lipovský - M. Šterbák, J. Tabaček, T. Slovák, P. Mocek, M. Grman, Špelda - J. Kopecký, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Jenčík - Michel Miklík, Húževka, Kmiť - Šimurda, Juraj Sýkora, Ščurko
Skalica: Rybár - Gründling, Hranáč, Škápik, Ďurák, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - R. Školiak, Zálešák, D. Pašek - T. Višňovský, Kocák, Šátek - Kutálek, F. Novák, Malík

To, že okrem minút nepribudol v prvej šestine riadneho času žiadny iný štatistický údaj, plne korešpondovalo s obrazom hry. Skalica začala dôrazne a nebezpečne zaútočila v prvých dvoch líniách. Úvodné kolo striedaní patrilo Košičanom a potom sa mužstvá skôr oťukávali, kto skôr vyjde z ulity. Domáci to neotvorili a hrozili v kontrách, hostia sa snažili o výstavbové kombinácie a Mikúš s Kutálekom mali prvú veľkú šancu zápasu. Druhá sa vo vydaní Košičanov zrodila v inkriminovanej 11. minúte a vzápätí sa svojho žezla už riadne chopili štatistici. Kým stihli "zasejvovať" Zálešákovo vylúčenie, o 20 sekúnd Grman otvoril skóre prenádherným tečom Šimurdovej strely. A zase takmer nič až do konca 16. minúty, keď Jenčík a následne ten istý muž s Gronom preklínali smolu v čistých zakončeniach. To už boli Záhoráci v permanentnom útlme a zotrvali v ňom aj počas presilovky. V závere tretiny mali čistú šancu Jenčík s Hunom.

Mikúš po 20 sekundách druhého dejstva takmer vyrovnal a Lipovský sa vyznamenal aj pri ďalšej akcii súpera. Lenže potom jeho spoluhráči rozprúdili sériu jedovatých útokov, nasledovanú sériou tutoviek. Gron zahodil totálku, Jenčík trafil žŕdku a Huna si s Rybárom neporadil v sólo nájazde. Päť minút a peklo pred skalickou bránkou. O necelú minútu neskôr už bolo 2:0. Hartmann na poste stiahnutého krídla urobil strategickú chybu a Tabaček parádnym príklepom prekvapil Rybára. Skaličania boli úplne mimo a to aj v presilovke. Krok s domácimi držal iba Pálffy svojimi kreáciami a Mikúš neutíchajúcim agresívnym štýlom. Po tom, ako Gron zahodil ďalšiu veľkú šancu, si najlepší center play off tradične predĺžil striedanie a prihral Pašekovi, hostia znížili na 1:2. Záver tretiny Košičania, hoci mierne pod tlakom, odkontrolovali.

Obojstranne dynamický hokej v tretej časti ešte viac otvorili skalické snahy o vyrovnanie. Košičania sa síce sústredili na bránenie tvorivej zóny, ale keď sa dalo, zaútočili a takmer vždy aj postrašili. Pálffy a spol. mali na druhej strane v 46. minúte sériu šancí, ale neujala sa ani záverečná krasokorčuliarska etuda s príklepovým vrcholom skalického "bossa". Pálffy Lipovského vyrušil aj nečakaným bekhendom z uhla, Kmiť zle riešil nájazd dvoch na jedného a nešťastník Gron nemal gól súdený. Zato Kopecký sa vo finále rozbehol a na 3:1 potrestal aj druhé vylúčenie Zálešáka. V presilovke Pálffy vymyslel os Hranáč-Mikúš, ale Hartmann nedal ponad ležiaceho Lipovského, následne zaváhal ten istý muž a po ňom rad jeho spoluhráčov, ktorí v minútovom závare nedokázali trafiť do poloprázdnej bránky...